99.57 % har stemt for løsrivelse av Sør-Sudan

Søndag 30. januar:
De første offisielle tallene fra valgkommisjonen viser overveldende flertall for løsrivelse av Sør-Sudan.
Publisert 31.01.11

De offisielle resultatene av opptellingen fra folkeavstemningen tidligere i januar ble lagt fram av valgkommisjonen for Sør-Sudan søndag. De viser at totalt 98,83 prosent stemte ja til løsrivelse, melder NTB.

Om man bare regner inn stemmene fra sør, er resultatet 99,57 prosent.

Det endelige resultatet er ventet offentliggjort 6. eller 14. februar.

Hvis resultatene bekreftes skal den nye nasjonen formelt erklære sin uavhengighet den 9.juli. 2011.

Hundrevis av sørsudanske tjenestemenn og utenlandske diplomater samlet seg søndag ved minnestedet til den avdøde geriljalederen John Garang i hovedstaden Juba i Sør-Sudan, der kunngjøringen av resultatene skulle skje.

Viseleder av valgkomiteen, Justice Chan offentliggjorde valgresultatet og publikum reagerte sterkt og emosjonelt; presidenter og ministre klemmer hverandre, smiler, gråter og jubler presidenter, mens sang og dans bryter ut blant publikum.

Utviklings- og miljøminister Erik Solheim var er en av de mange gjestene tilstede og talte til de oppmøtte. Han sammenlignet resultatet av folkeavstemmingen med det Norge erfarte i 1905 da Norge stemte for løsrivelse fra Sverige. Han fremhevet at Norge har vedlikeholdt et godt naboforhold med Sverige i tiden etterpå og oppfordret Sør-Sudan til å gjøre det samme med Nord Sudan. Solheim pekte videre på at tiden fremover vil bli vanskelig og at av de mange tingene som er viktig å få på plass, er utvikling det viktigste. "Bygg skoler, sykehus, veier. Det internasjonale samfunnet vil hjelpe dere, men oppgaven er deres".

Han forsikret at Norge vil bli blant de første landene til å anerkjenne den nye sørsudanske staten når den opprettes og at Norge vil fortsette å spille en rolle i arbeidet for utvikling i tiden videre.

Erik Siolheim sa til norsk presse etterpå at det er hevet over enhver tvil hva befolkningen i sør ønsker, og avviklingen har gått over enhver forventning. Bare for få måneder siden sa alle dommedagsprofeter at alt ville gå galt, det har ikke skjedd. Nord har så langt bidratt positivt i prosessen, og kommer til å anerkjenne resultatet. Det har vært en dundrende suksess.